رادیو بادیو ۱۳۸

آبان ۱۷, ۱۳۹۸

همراهان این قسمت:

  • مسعود زمانی
  • محمودرضا فرهادی
  • سهیل نیکزاد

در این قسمت از رادیو بادیو می‌شنوید: تنها هوش مصنوعی‌ست که می‌ماند

  1. استفاده از هوش مصنوعی برای دوبله فیلم
  2. استفاده از هوش مصنوعی در تنظیم ترافیک شهری
  3. استفاده از هوش مصنوعی برای ارائه تصویر زنده از کره زمین
  4. استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص دوپینگ
  5. عدم استفاده از هوش مصنوعی در ارائه پلتفرم رمز ارز سازمانی


۱. استفاده از هوش مصنوعی برای دوبله فیلم

ارائه کننده: مسعود زمانی
کلمات کلیدی: هوش مصنوعی – DeepFake

اثرگذاری Deepfake در زندگی موضوع بسیار مهمی است. این فناوری تا کنون بیشتر برای ساخت کلیپ‌های بامزه، پورنورافی و کلاه برداری و جعل پیام مورد استفاده قرار میگرفت. اما امروزه فناوری دیپ فیکینگ کارکردی کسب و کاری پیدا کرده است. یک شرکت اسرائیلی ادعا دارد که از این فناوری برای دوبله فیلمها استفاده میکند. به طوری که شخصیتهای فیلم با همان حرکات فک مربوط به زبان دوم صحبت میکنند. اما موضوع پر اهمیت در این زمینه نقض حریم خصوصی و قوانین حاکم بر آن است. چرا که این فناوری بسیار جدید بوده و پتانسیل ایجاد سو استفاده سودجویان از آن بسیار بالاست. در این بخش رادیوبادیو در این خصوص بحث کرده­ایم.


۲. استفاده از هوش مصنوعی در تنظیم ترافیک شهری

ارائه کننده: محمودرضا فرهادی
کلمات کلیدی: ترافیک – هوش مصنوعی

محققان دانشگاه برکلی اخیرا ادعا کرده اند که می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی ترافیک شهر کالیفرنیا که از پرترافیک‌ترین شهرهای جهان است را کنترل کنند. آنها قصد دارند تا در همکاری با وزارت راه امریکا کل سرویسهای ترافیکی را تحت کنترل خود درآورند. این سرویسها علاوه بر کنترل چراغ قرمزها و نظارت تصویری از معابر می‌تواند پیام‌هایی که مامورین راهنمایی رانندگی باهم تبادل می‌کنند را تحلیل کنند. در این سیستم شاید بزرگراهی که همواره یکطرفه باشد موضوع بی‌معنایی باشد. ترکیب این تکنولوژی با فناوری خودروهای خودران می‌توان انقلاب بزرگی در راستای حل شدن معضل ترافیک در دنیا ایجاد کند.


۳. استفاده از هوش مصنوعی برای ارائه تصویر زنده از کره زمین

ارائه کننده: مسعود زمانی
کلمات کلیدی: هوش مصنوعی – Planet – ماهواره

امروز بیش از ۱۸ سال از انتشار برنامه کامپیوتری google earth میگذرد. عکسهای بارگذاری شده در این برنامه به طور متوسط بین ۳ تا ۴ سال سن دارند. شرکتی به نام پلنت (Planet) ادعا کرده است که میتواند با استفاده از هوش مصنوعی تصاویری به صورت لحظه ای با رزولوشن بالا را در اختیار کاربران قراردهد. در این قسمت رادیو بادیو درباره مدل کسب و کار جالبی که پلنت بر آن سوار است صحبت شده است. و همچنین در مورد کسب و کارهای دیگری (مانند بورس) که میتواند بر روی این پلتفرم نشسته و کارایی خود را به طور چشمگیری افزایش دهند صحبت شده است. پلنت با فرستادن ۳۵۰ کن‌ست (cansat) -که دوربینهای معمولی روی آنها سوار است- بر مدار زمین توانسته است با به روزرسانی دو دقیقه ای تصاویر، بهترین رکورد را در این زمینه به نام خود ثبت کند. پلنت هدف خود را “ایجاد یک پایگاه داده نشان گذاری شده از همه اجزای زمین” قرارداده است.


۴. استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص دوپینگ

ارائه کننده: محمودرضا فرهادی
کلمات کلیدی: دوپینگ – هوش مصنوعی – تشخیص دوپینگ

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ اعلام کرده است که تا دوسال آینده همه مراحل تشخیص دوپینگ به هوش مصنوعی واگذار خواهد شد. سالیانه بیش از ۳۰۰ هزار آزمایش دوپینگ در سراسر جهان انجام میشود که حدود ۹۰ درصد از آنها با تشخیص اشتباه همراه هستند. باتوجه به اهمیت زمان در تشخیص دوپینگ و فاصله زمانی اراده نتایج این امر مهم به عهده هوش مصنوعی قرارخواهد گرفت.  


۵. ارائه پلتفرم رمز ارز سازمانی

ارائه کننده: سهیل نیک‌زاد
کلمات کلیدی: بلاکچین

اخیرا مایکروسافت در حال انتشار برنامه Azure BlockChain Token است. در این برنامه سعی شده است خرید فروش تمام تومن های تولید شده در سایر پلتفرمها در یک محل متمرکز انجام شود. ایجاد ادبیات مشترک برای تراکنش توکنهای مختلف و ایجاد خدمات جدید و مدل کسب و کار جدید برای ماکروسافت از جمله دستاوردهای این برنامه خواهد بود.


لینکهای مرتبط:

۲- https://newscenter.lbl.gov/2019/11/04/machine-learning-help-predict-traffic-headaches/
۴- https://www.telegraph.co.uk/sport/2019/11/05/exclusive-world-anti-doping-agency-hoping-use-ai-target-drugs/
۵- https://www.coindesk.com/microsoft-unveils-platform-for-minting-enterprise-ready-crypto-tokens

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نمی شود فیلد های ضروری مشخص شده اند *