رادیو بادیو ۱۴۰

دی ۱۰, ۱۳۹۸

در این قسمت میشنوید:

 1. نیستان را بگذاریم که وارد شوند؛ کلمات جدید ۲۰۱۹ مریام وبستر
 2. افلاک را گردیده‌ام اما آشغال نریخته‌ام؛ مهمانان فضایی مواظب باشید مریخ را آلوده نکنیم
 3. به کجا چنین شتابان؛ پرتاب قهوه و ماری‌جوانا توسط SPACEX به فضا
 4. ای مجلسیان راه خرابات کدام است؛ چشم انداز رمزارزها در سال ۲۰۲۰
 5. چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو؛ ورود LYFT به صنعت اجاره خودرو
 6. من آنم که رستم بود پهلوان؛ اندر باب رمزارزهای بانک‌های مرکزی‌های اسلامیِ …

همراهان این قسمت:

 • میرسهیل نیک‌زاد
 • محمودرضا فرهادی
 • مسعود زمانی

۱- نیستان را بگذاریم که وارد شوند؛

کلمات جدید ۲۰۱۹ مریام وبستر

ارائه کننده: محمودرضا فرهادی

مریام وبستر هرسال نسخه جدیدی از لغت‌نامه خود را منتشر می‌کند. معمولا اضافه کردن لغات جدید در این دیکشنری با سختگیری‌های زیادی همراه بوده است. اما در سال ۲۰۱۹ این سختگیری بسیار کمتر از سال‌های پیش بوده است، به طوری‌که تنها در اوریل این سال ۶۴۰ کلمه جدید به آن اضافه است و از این میان ۱۹ کلمه بسیار عجیب بوده‌اند.

مریام حتی آواهایی را که در بین مردم رایج و مصطلح شده بود را نیز در دیکشنری خود وارد کرد. مانند کلمه buzzy که معمولا به عنوان صفت جهت ایجاد هیجان پشت کلمات اضافه می‌شود؛ مثل buzzy game. یا کلمه they در کاربرد اشاره به فردی که جنسیت مشخصی را برای خود قایل نیست.


۲- افلاک را گردیده‌ام اما آشغال نریخته‌ام؛

مهمانان فضایی مواظب باشید مریخ را آلوده نکنیم

ارائه کننده: مسعود زمانی

سال ۲۰۲۰ پر از اتفاقات پرهیجان برای افراد علاقمند به حوزه هوافضاست. برنامه‌ریزی برای ۴ ماموریت فضایی در این سال بسیار جالب توجه می‌باشد. آما آنچه در این قسمت رادیو بادیو به آن پرداختیم اهمیت انتقال میکروارگانیسم‌ها بین سیارات در این ماموریت‌ها است، و چالش‌هایی را که برای دانشمندان این حوزه بوجود آورده است. اینکه وارد کردن میکروارگانیسم‌ها به محیط جو هرکدام از این سیارات ممکن است چه تبعاتی را برای شکل‌گیری حیات در آن سیارات ایجاد کند می‌تواند دغدغه مهمی به نظر برسد.

از سوی دیگر پرداختن بیش از حد به این موضوع می‌تواند در نقش ترمزگیر قوی در اکتشافات و تحقیقات فضایی باشد. مدیریت و کنترل انتقال میکروارگانیسم‌ها، چگونگی انجام آن و حتا میزان اهمیت این موضوع از جمله سوالاتی است که این روزها ذهن محققان فضایی را به خود مشغول ساخته و بحث‌های جدی را بین آنها ایجاد کرده است.


۳- به کجا چنین شتابان؛

پرتاب قهوه و ماری‌جوانا توسط SPACEX به فضا

ارائه کننده: محمودرضا فرهادی

دیگر خبر فضایی در این حوزه ارسال ماریجوانا و قهوه به فضاست. بعد از سروصدای زیادی که SpaceX در ارسال خودرو خود به فضا داشت و موفقیت‌های چشمگیر بعدی این شرکت، حالا ارسال این گیاهان به فضا نظر بسیاری از علاقمندان حوزه فضا را به خود جلب کرده است.

محققان اعلام کرده‌اند در این ماموریت قرار است ۴۸۰ گونه گیاه متفاوت را به یک ایستگاه فضایی ارسال و به مدت یک هفته در آنجا نگهداری کنند و از زمین تغییرات بوجود آمده در آنها را مورد بررسی قرار دهند. هرچند میرسهیل نیکزاد تحلیل جالبی از این موضوع داشته است؛) اما آنچه محققان به عنوان هدف از انجام این ماموریت فضایی اعلام کرده اند شناسایی و بررسی تغییرات ژنتیکی گیاهان در شرایط جوی متفاوت از شرایط زمین است.


۴- ای مجلسیان راه خرابات کدام است؛

چشم انداز رمزارزها در سال ۲۰۲۰

ارائه کننده: میرسهیل نیک‌زاد

در این بخش از رادیو بادیو میرسهیل نیکزاد سرفصلی از مهمترین موضوعاتی که در سال ۲۰۲۰ حوزه رمزارزها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، ارائه داده است. از انتخابات ریاست جمهوری امریکا گرفته تا اتریوم ۲.۰


۵- چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو؛

ورود LYFT به صنعت اجاره خودرو

ارائه کننده: محمودرضا فرهادی

شرکت Lyft که از رقبای جدی Uber در امریکاست جدیدا خبر از ورودش به صنعت اجاره خودرو در این کشور داده است. تنها با انتشار این خبر سهام شرکت Hertz بزرگترین شرکت اجاره خودرو جهان که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، ۴درصد کاهش یافت! و جالبتر آنکه این کاهش قیمت سهام همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت هرتز در واکنش به این امر گفت: “درد تغییر در بازار بزرگ آنقدر سنگین است که فقط باید تماشا کنی.” این داستان واقعی به خوبی قدرت نوآوری در تسخیر کسب و کارهای قدیمی و ریشه‌دار را به نمایش می‌گذارد


۶- من آنم که رستم بود پهلوان؛

اندر باب رمزارزهای بانک‌های مرکزی‌های اسلامیِ …

ارائه کننده: میرسهیل نیک‌زاد

اشارات آقای روحانی رئیس جمهور محترم در مورد راه‌اندازی تکنولوژی بلاکچین و استفاده از رمزارز جهت مراودات مالی بین کشورهای اسلامی در اجلاس سران کشورهای اسلامی می‌تواند نوید بخش اتفاقات خوبی در این حوزه باشد. طرح این موضوع در چنین سطوح سیاسی و دیپلماتیک برای فعالان حوزه بلاکچین بسیار جذاب است.

جدای از هیجان این داستان مشکل فلسفی این داستان جالب توجه است. آنکه اساسا رمزارز و تکنولوژی بلاکچین خاصیت تمرکززدایی و تقسیم قدرت داشته و کنترل فرد یا نهاد را در بازار از بین می‌برد؛ چه آن‌که  محدود کردن آن به حوزه کشورهای اسلامی با فلسفه بیت‌کوین و رمزارز متناقض به نظر میرسد!

اسپانسر این قسمت رادیو بادیو: نوار https://www.navaar.ir/

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نمی شود فیلد های ضروری مشخص شده اند *

۲ comments on “رادیو بادیو ۱۴۰

 1. ایمانی دی ۲۸, ۱۳۹۸

  بعد ازسلام و تشکر،
  جالب بود و مفید هست.
  نکته کوچک: سلامی بگویید، احوالی بپرسید و تاریخ را به شمسی بنویسید (نه به فارسی)، زیباتر می شود.
  نکته متوسط: حاشیه بر متن غلبه میکند، گاهی!؟
  نکته بزرگ: “استفاده از رمزارز جهت مراودات مالی بین کشورهای اسلامی” تفاوت اساسی دارد با “محدود کردن آن به حوزه کشورهای اسلامی” …….
  نکته اصلی: اگر شهوتی داریم برای کنترل کردن ؛ خوفی هم داریم از کنترل شدن… که باید بالانس شوند. بماند که میلی هم داریم به کرامت و شوقی هم داریم به سعادت و …..
  کار سخت است و دشوار، زحمت دارد و تلاش کرده اید ….. قدردانم و تشویق گر.
  موفق باشید و برقرار.

  • مسعود زمانی بهمن ۴, ۱۳۹۸

   ممنون، سعی میکنیم مواردی که زحمت کشیدید و نوشتید را لحاظ کنیم، اون بخش نکته اصلی را چند بار با دوستان خواندیم و لذت بردیم… ممنون از انرژی که به ما دادید… برقرار باشید برادر